ŚwiatDiety.pl

Switch to desktop

Kształtowanie smaków dziecka

ksztaltowanie smakow dziecka www.1000dni.plNie na darmo się mówi, że preferencje żywieniowe dzieci kształtowane są już w łonie matki. Ogromne znaczenie ma to co je przyszła mama i to zarówno w aspekcie zdrowia dziecka, jego późniejszego rozwoju oraz preferencji smakowych.

Podstawowymi smakami, które odczuwa człowiek jest smak: słodki, kwaśny, słony, gorzki oraz tzw. ,,umami”. Już od urodzenia noworodek bardziej preferuje smak słodki niż inne smaki. Związane jest to z naturalnym mechanizmem ochrony naszego ustroju. Mianowicie smak słodkie oznacza jedzenie świeże a smak gorzki czy kwaśny może być informacją o zepsutym, zakażonym pożywieniu, które może wpływać na kondycję całego organizmu.

Z biegiem lat dziecko poznaje nowe smaki i zaczyna je akceptować lub też nie. Zaakceptowane smaki w pierwszych latach będą również preferowane w dalszym życiu dlatego tak ważne jest wprowadzanie do najmłodszych lat zdrowych produktów typu warzywa, owoce, nabiał itp.

Na preferencje smakowe i dalsze wybory smakowe mają również wpływ rodzice i najbliższe otoczenie dziecka. Gdyż to co pojawia się na stole podane przez rodziców (czyli największy autorytet w oczach dziecka) na pewno jest zdrowe i potrzebne dla jego organizmu. Z pewnością dziecko wtedy chętniej spróbuje nową potrawę.

Aby nowy smak czy potrawa miała większą szansę na zaakceptowanie przez dziecko najlepiej podawać ją w sposób atrakcyjny wzrokowo oraz w sąsiedztwie smaku, które dziecko zna i lubi. Ważne jest również aby posiłek był spożywany w przyjaznej atmosferze, bez zmuszania i presji ze strony otoczenia i tak np. jeżeli jedzenie kaszy czy pieczywa razowego będzie się dziecku kojarzyło tylko z przymusem, szantażem itp. nigdy ich nie polubi.

Często zdarza się, że pierwsza próba wprowadzenia dziecku nowego produktu nie powiodła się, nigdy nie zrażaj się za pierwszym razem próbuj parokrotnie. Skorzystaj z pomocy ulubionych bohaterów bajek czy filmów twojego dziecka, ich preferencje smakowe na pewno pomogą chociażby w tym aby twoje dziecko skosztowało nowy produkt.  

Copyright 2013 Światdiety.pl. All Rights Reserved
Powered by: Softdesign Studio

Top Desktop version